Destek Hattı : 0850 532 0759

Kaliteli Ürün Kalıp Tasarımı Oluşturma

  • Anasayfa
  • Kaliteli Ürün Kalıp Tasarımı Oluşturma
Images
Kaliteli Ürün Kalıp Tasarımı Oluşturma

Kaliteli Ürün Kalıp Tasarımı Oluşturma

Piyasada var olan tekstil ürünlerinin tasarımlarını yapmak ve insan bedenine uygun hale getirmek için mutlaka kalıplar kullanılmaktadır. Burada birleştirme işlemleri gerçekleştirilen kumaşların, tamamen kullanıma uygun hale gelmesi söz konusu olacaktır. Ancak bu işlemleri gerçekleştirmeden önceki süre zarfında mutlaka kalıpların ölçü kontrolleri de gerçekleştirilmelidir. 

Kalıpların çıkarılması ve uygulanmaya konulması mezura ya da cetveller yardımıyla gerçekleşebilecektir. Uygun şekilde kıyafetlerin dikiminin gerçekleştirilmeye başlaması için ilk olarak bu işlemlerin hayata geçirilmesi önemlidir. Uygun eşeller kullanılarak, küçültülmüş ve minyatür halde bulunan kalıplarla da gerekli tasarımların uygulanmaya başlaması gibi bir durum hayata geçirilebilecektir. 

Mülaj ve Drapaj Yöntemleriyle Kalıp Çıkarma İşlemleri

Değişik modellere dair özellikleri içerisinde bulunduran mankenler üzerinde yapılan kalıp çıkarma çalışmaları olarak bilinmektedir. Canlı ya da cansız mankenler doğrultusunda bu işlemler hayata geçirilebilir. Sadece ince kumaşlarla değil kağıtlar üzerinden de kalıp çıkarma işlemleri gerçekleştirilir. Tüm bu süreci aşama aşama izleme halinde en makul sonuçlara ulaşma hali ortaya çıkmaktadır. Farklı tiplerde kalıp çıkarma işlemleri de bulunsa da bunlar arasından en doğru olanların tercih edilmesi son derecede önemsenmektedir. 

Pratik Yöntemlerle Kalıp Çıkarmak

Her ne kadar kolay bir yöntem olsa da malzeme israfına neden olabilmektedir. Bunun dışında temelden ölçü alıp çıkarma işlemlerini gerçekleştirmek zamandan ve işgücünden tasarrufa sebep olacağından dolayı yönelinen yöntemler arasında bulunmaktadır. 

Hazır Giyim Üzerinden Kalıp Çıkarma

Tasarımların dikiş yerlerinden sökülerek, tüm parçalarının ütülenmesi sonrasında gerçekleştirilen kalıp çıkarma işlemleridir. Parçaların belirli bir düzende yayılarak konulmasıyla beraber cetvel ya da mezura yardımıyla ölçüleri yapılacaktır. Öte yandan bu süreçte dikiş payları verilecek ve kontürleri atılacaktır. Bu tip kalıp çıkarma işlemleri deri giyimde tercih edilmektedir. 

Bilgisayarlı Kalıp Hazırlama Sistemiyle Hareket Etme

Teknoloji, tekstil sektöründe de yer alarak özellikle hazır giyim alanında devreye girmektedir. Farklı bilgisayar programları kullanılarak kısa bir süre içerisinde model tasarlamak, kalıp elde etmek ve serileştirmek gibi işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Farklı farklı kalıpların anlık olarak çıkarılması işlemi de uygulanabilecek türdedir. 

WhasApp Destek Hattı