Destek Hattı : 0850 532 0759

Toptan Dikim Nedir?

Images
Toptan Dikim Nedir?
  • 06.07.2021 18:24

Toptan Dikim Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber tekstil sektörü de fazlasıyla hareketlendi. Buna bağlı olarak işgücü olanaklarında da ciddi bir artış yaşandı. Daha sistematik bir hal alan bu sektörel faaliyetler sonrasında oldukça kullanışlı ve kaliteli ürünler ortaya çıkmaya başladı. 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte makineleşmenin artması da tekstil sektörü içerisinde görülmeye başladı. Dikim evleri ve atölyeler içerisinde daha yoğun bir işleyiş toptan dikim işlemlerinde ortaya çıkmaktadır. Bu tip işlemler belirli aşamalar doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu hususta genel itibarıyla belirgin bir hareketlilik ortaya çıkacak ve sistemli bir biçimde de gelişme gösterilecektir. Genel itibarıyla bu yöndeki işlemler sonrasında kaliteli bir süreç gündeme gelebilecektir. 

Hammadde Alımı 

Hammadde ve aksesuar malzemeleri, siparişlere uygun olarak elde edilecek ve depolama işlemlerine tabi tutulacaktır. Depolama işlemleri kadar malzemelerin kontrolü de ele alınabilecektir. Bu tipteki malzemeler; renk, genişlik, uzunluk ve tür bakımından kontrollere tutulacaktır. 

Model ve Kalıp Hazırlama

Siparişe göre üretimi gerçekleştirilecek olan modellerin ölçülerine bağlı olarak kalıplar hazırlanacaktır. Kalıp hazırlama işlemleri karton ve sert malzemelerden gerçekleştirilebilecektir. Öte yandan kalıp çıkarma işlemleri esnasında en ekonomik tavırların takınılması önemli bir yer tutacaktır. Bir sonraki aşamada örnek ürün dikimi gerçekleştirilecektir. Öte yandan kontrolü de önem teşkil etmektedir. İlk provada gözden herhangi bir hatanın kaçması da tüm üretimi olumsuz bir biçimde tetikleyecek olan bir konumda olacaktır. 

Kesim 

Konfeksiyon ve atölyelerde maliyetler her zaman dikkate alınacaktır. Bu tip maliyet hesaplamaları hususunda kesim işlemleri oldukça titiz davranılan bir konumda olacaktır. Planlama esnasında  kumaşlar bu hususta son derecede etkin bir kesim tekniğine dahil edilir. 

Dikim

Kesim aşamasında parçalarına ayrılan kumaşlar, dikim bölümünde tekrardan birleştirilmektedir. Burada organize ve planlı bir biçimde hareket etmek de son derecede önemlidir. Parçaların belirli bir sırayla dikilmesi ve modelin doğru bir biçimde tamamlanması bu süre zarfında son derecede önemlidir. 

Ambalaj

Modellerin hazırlanmasıyla beraber ütülenmesi söz konusudur. Sonrasında da kontroller yapılarak, ambalajlarının içerisine yerleştirilmesi ve kargolanması süreci de işleyecek türde olacaktır. 

WhasApp Destek Hattı